Рослини в медицині.

дурманЗ раннього середньовіччя до XVIII століття по всій Європі йшли суди над відьмами. Здатністю літати верхи на мітлі їх нібито наділяла чарівна мазь, до складу якої входили дурман, цикута, беладона і аконіт. Великий філософ і натураліст Абу ібн-Сіна (Авіценна) (980 – 1037) з Бухари в «Каноні лікарської науки» описав понад 400 азіатських і європейських лікарських рослин. Отримуємій з листя беладони атропін – сильна отрута, що вражає нервову систему, але в малих дозах його застосовують в офтальмології для розширення зіниць.

Женьшень – рідкісний ендемік, що росте в змішаних лісах Східної Азії від Непалу до Кореї і російського Далекого Сходу. Це трав’янистий багаторічник заввишки близько 70 – 80 см. Щоосені його зелене стебло і листя відмирає, а зимують тільки корінь і кореневище. У липні женьшень зацвітає дрібними непоказними квітками. Перше цвітіння відбувається лише на десятому році життя рослини, а насіння дозрівають до кінця літа, плоди найчастіше розносяться птахами. Женьшень росте вкрай повільно і відрізняється рідкісним довголіттям. Самий великий корінь женьшеню важив 600 г, а його вік оцінювався в 200 років. Придатні для медичного вживанні коріння повинні рости не менше 10 років. Величезний попит на корінь женьшеню призвів до того, що цю рослину легше побачити на сторінках Червоної книги, ніж у природі.

Перуанські індіанці споконвіку лікуються від малярії відваром з кори хінного дерева. У 1630 р. з його дією познайомилися місіонери-єзуїти і з тих пір почався тріумфальний марш хініну по країнах і континентах. У середині XIX ст. в одній тільки Індії щорічно споживалося 9 тонн цих ліків. У бібліотеках середньовічних монастирів старанно переписувалися і перекладалися трактати арабських і грецьких натуралістів, а в монастирських садах вирощували трави для виготовлення мазей, екстрактів і відварів.
Виробленням глікозидів займаються головним чином листя рослин, але накопичуються вони насамперед у корі, кореневищах, плодах і насінні. Багато глікозидів мають бактеріостатичну дію, або надають істотне вплив на серцеву діяльність. Наприклад, сильнодіючі серцеві глікозиди наперстянки пурпурової і наперстянки шерстистої мають властивість накопичуватися в організмі, тому приймати їх можна тільки під наглядом лікаря.

Наука ще не знайшла ефективних засобів від багатьох недуг, у тому числі від хвороби Альцгеймера, раку та СНІДу і в своїх пошуках сучасні вчені все частіше звертаються до традиційної медицини, не без підстав вважаючи, що містяться в рослинах активні речовини можуть дати початок препаратам нового покоління. Пильний інтерес фармакологів приваблює багатюща флора вологих тропічних лісів – понад 25% всіх сучасних ліків створено на основі виростаючих там рослин. Цілющі властивості більшості з них давно відомі корінним мешканцям джунглів. Одним з таких ліків є хінін, який застосовується для лікування симптомів малярії, від якої і в наші дні щороку помирає близько мільйона осіб. Правда, сьогодні широко вживається синтетичний хінін, але, як показали недавні наукові дослідження, збудник малярії починає проявляти певну стійкість до дії цього препарату, тому вчені планують повернутися до застосування натурального хініну. Однією з останніх знахідок в тропічних джунглях стала рідкісна африканська ліана, що виростає тільки на території національного парку Коруп (Камерун). Витягнута з її листя хімічна речовина в лабораторних умовах стримує розмноження вірусу ВІЛ.